Testík: Slúchadlá Hifiman HE1000, na výstave si ich môžete vyskúšať na vlastné uši

Hifiman HE1000 box

Čože?! 2.990 eur za jedny obyčajné slúchadlá? A vyplatí sa to vôbec? Aby sme to skrátili, odpoveď znie áno a áno. Slúchadlá Hifiman HE1000, na rozdiel od iných modelov či značiek, nielenže poskytujú oveľa jasnejší, priestorovejší a dynamickejší zvuk, ale taktiež zariadia, že sa ku vám dostane hudba v celej svojej kráse.

Základné parametre a špecifikácia

Uloženie: náušné
Veľkosť mušlí: 132 x 99 mm
Zvuková sústava: otvorená
Reproduktory: zdokonalené nanometrové plošné magnety
Rozsah frekvencií: 8 Hz – 65 kHz
Citlivosť: 90 dB/mW
Impedancia: 35±3 Ohm
Hmotnosť: 480 g

Výdrž, dizajn a ergonomika

Slúchadlá Hifiman HE1000 sú vyrobené z prvotriedneho materiálu. Ich hlavový most je skonštruovaný z leštenej ocele a hliníku s remienkom z pravej kože, zatiaľ čo mušle sú kombináciou hliníku a relatívne hrubej dyhy z čerešňového dreva. V reproduktore sa nachádza niekoľko nanometrov hrubá membrána, vďaka ktorej je zaručený perfektne vyvážený a presný prednes. Dokonale mäkké polstrovanie je zhotovené buď z jahňacej kože alebo z vysokokvalitnej koženky – oboje je však rovnako pohodlné. Mušle na ušiach držia pevne, avšak jemne, zatiaľ čo kožený remienok rovnomerne distribuuje váhu slúchadiel, takže dokonca ani ich dlhodobé nosenie vám nespôsobí diskomfort.

Slúchadlá vám budú doručené v elegantnej škatuli, potiahnutej pravou kožou. Súčasťou balenia sú aj tri medené alebo strieborné káble – dva z nich sú dlhé 290 cm, z toho jeden je zakončený 6,35 mm koncovkou, druhý štvorkontaktovou XLR koncovkou pre použitie so zosilňovačom. Tretí kábel je dlhý 145 cm a je zakončený 3,175 mm koncovkou pre použitie s prenosným prehrávačom alebo počítačom. Celkový vzhľad slúchadiel je ozaj chvályhodný, obzvlášť keď sa pozrieme na staršie modely Hifiman. Dizajn HE1000 je na pohľad vskutku luxusný, robustný, symetrický, všetky závesy a čapy sú hladké, konečná úprava hliníkových častí je dokonale súmerná. Drevená časť je ku susednému kovu mušlí pripojená z 99% bezšvovo, len hrana dyhy je v mieste pripojenia konektoru mierne neopracovaná. Aj napriek vysokej kvalite však určite odporúčame zaobstarať si aj špeciálny vosk na drevo. Ak sa o svoje nové slúchadlá budete príkladne starať, je veľmi pravdepodobné, že vám vydržia celé veky. Navyše, záručná lehota na produkt je tri roky, čo je podstatne dlhšia doba ako u iných špičkových slúchadiel.

Hifiman HE1000 detail

Ďalšou výhodou Hifiman HE1000 je už spomenutý 3,5mm stereo jack konektor. Na rozdiel od, v minulosti firmou preferovaných, SMC šróbovacích typov je tento prakticky zasúvateľný. To znamená, že ak náhodou zavadíte o kábel a omylom ho vytrhnete zo zariadenia, je oveľa nižšia pravdepodobnosť poškodenia konektoru.

Čo sa týka ergonomiky a pohodlia, zaručene ostanete ohromení. Na hlavovom moste sa nachádza veľa malých otvorov, ktoré zabezpečujú pohodlné dlhodobé nosenie bez zbytočného potenia. Okrem toho je štruktúra hlavového mostu navrhnutá tak, aby sa dokázala prispôsobiť odlišnému tvarovaniu hlavy každého užívateľa. Veľkosť a tvar mušlí zaručujú dostatok miesta pre vaše uši, zamedzujú vzniku podtlaku a tým umožňujú počúvanie v úplnom pohodlí až do posledného tónu.

Analýza kvality zvuku

Firma Hifiman sa vyjadrila, že trvá približne 150 hodín, kým sa zvuk stabilizuje. Počas tohto obdobia sme zaznamenali, že je výkon síce mierne premenlivý, zato však stále vysoko kvalitný.

U slúchadiel HE1000 sa pripravte na neobyčajne priestorový zvuk a detailné, vzdušné, tónovo neutrálne výšky s miernou plynulosťou. Štruktúra výšok je vskutku skvelá, budete schopní rozoznať aj tak jemné detaily ako je napríklad vrzgot strún gitary, zvuk vydávaný klavírnymi klávesmi, či dokonca ľudský nádych alebo dotyk jazyka o pery.

Aby sme však boli dokonale objektívni, treba spomenúť, že pri niektorých skladbách a najmä pri vyšších hlasitostiach výšky mierne strácajú svoju silu. Tento jav je pravdepodobne spôsobený rezonanciou komôr a odrážaním zvukových vĺn od jednotlivých častí slúchadla. Žiadny strach, aj tento malý problém sa totiž dá veľmi jednoducho vyriešiť, a to dokonca bez akejkoľvek straty na kvalite zvuku. Stačí vziať plastovú vložku do zásuvky, obkresliť na ňu slúchadlo a vystrihnúť disk. Teraz už len stačí disk trochu zmenšiť aby sa vošiel pod kryt a polstrovanie a voilà – na svete je svojpomocný tunning par excellence.

Hifiman HE1000 one

Čo sa týka stredných tónov, model HE1000 si zachoval zvuk klasický pre všetky Hifiman slúchadlá – plochý u nižších stredných tónov, následne prichádza útlm pri frekvencii 2kHz, ktorý sa zase stráca u vyšších stredných tónov. Schopnosť reproduktorov bez problémov rozlíšiť rozvrstvenie hudby dodáva pocit prítomnosti a realizmu. Ako celok je projekcia zvuku neutrálna, vybalansovaná medzi plnosťou a éterickou priestorovosťou, čo pre poslucháča predstavuje vskutku ľubivý kompromis. Spojenie medzi reproduktorom a polstrovaním mušle zabezpečuje produkciu mohutných basov, počuteľných dokonca aj navonok. Táto projekcia, tak podobná efektu subwooferov, je prítomná bez ohľadu na rozsah frekvencií. Okrem toho majú slúchadlá HE1000 neuveriteľnú kontrolu nad napätím basov. Budete tak schopní počuť basy ako samostatnú jednotku, ktorá však splynie so zvyšnými časťami skladby, aby následne vytvorila dokonalú harmóniu, a to bez ohľadu na hudobný žáner.

V prípade, že vás po vložkách do zásuvky neprešli kutilské chúťky, máme pre vás ďalší tip. Zmenou uhla polstrovania mušlí sa reproduktor mierne vzdiali od ucha, zatiaľ čo samotné slúchadlo bude na uchu sedieť oveľa pevnejšie. Nuž a ako na to? Opäť stačí obkresliť vonkajšiu a vnútornú hranu slúchadla na 1,5 mm hrubý molitan, výsledný tvar vystrihnúť, rozdeliť napoly a na pravom aj ľavom slúchadle vypchať prednú stranu polstrovania. Takto budete schopní docieliť nielen výraznejšie stredné basy a uzemnené nízke basy, ale aj prirodzenejšiu postrannú zvukovú projekciu.

Projekcia, dynamika, prechody

Trojdimenzionálna projekcia Hifiman HE1000 slúchadiel je v určitých aspektoch veľkolepá a zaujímavá zároveň. Diagonálna a postranná projekcia je veľmi čistá, zatiaľ čo predná projekcia je mierne neostrá. Reproduktory schopné rozlíšiť jednotlivé vrstvy skladby v kombinácii s charakteristicky kvalitnou Hifiman produkciou vám zaručia jeden z najkvalitnejších hudobných zážitkov.

Dynamický rozsah týchto slúchadiel je vskutku obdivuhodný, pozorovateľný ako u jemných a pomalých skladieb, tak aj u rýchlych skladieb s veľkým rozsahom hlasitosti. Reproduktory sú schopné reagovať neskutočne rýchlo – zvuky a stopy sa zjavujú a zase miznú ako mávnutím čarovného prútika, čo prispieva k prirodzenému a uveriteľnému prejavu HE1000 slúchadiel.

Prechody sú veľmi dobre zakončené, zanechávajúc tak príjemný pocit aj počas dlhodobého posluchu. Stredné tóny pôsobia silnejším dojmom ako výšky, výsledkom je tak uvoľnený, ale technicky prvotriedny zvuk. Čo sa týka narábania so silou zvuku, tieto slúchadlá presne vedia čo robia, dokonca aj keď hlasitosť vypeckujete do nebeských výšin. Všetky zložky hudby sú zosilnené rovnomerne, bez zbytočného napätia a neželaného šumu.

Hifiman HE1000

Slúchadlá Hifiman HE1000, záverečné zhrnutie

Ak si chcete byť istý prvotriednym výkonom, dlhou výdržou, špičkovou kvalitou a moderným dizajnom, ďalej nehľadajte. Všetky tieto kvality sa schádzajú v jedinečných slúchadlách HE1000 značky Hifiman. S nimi už nebudete musieť analyzovať kvalitu zvuku a pochybovať o dostatočnosti výkonu vášho príslušenstva, ale dostane sa vám potešenia z posluchu hudby ako takej.

Takže aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že cena za „jedny obyčajné slúchadlá“ je šokujúco vysoká, náročný poslucháč ich kúpou rozhodne nespraví zlý krok. A ak sme vás doteraz nepresvedčili, určite vás na záver poteší informácia, že model HE1000 získal v roku 2015 ocenenie za najlepšie slúchadlá na Rocky Mountain International HiFi Press Awards. To už stojí aspoň za zváženie, čo poviete?

Slúchadlá Hifiman HE1000 nájdete v hoteli Crowne Plaza Bratislava, na prízemí vo foyer a na -1.poschodí v sále PARIS, vystavovateľ Ketos.

Ketos ponúka na všetky objednávky urobené na výstave zľavu až 12% (okrem produktov SONOS).

Tiež vás môže zaujímať