Testík: DYNAUDIO FOCUS 600 XD ACTIVE WIRELESS DIGITAL LOUDSPEAKER

Dynaudio-Focus-XD-Series

Už dlho sú aktívne digitálne reproduktory považované za náročný biznis. Audiofilovia sa im vyhýbajú, pretože nedávajú možnosť ladenia a aktualizovania ich systémov prostredníctvom výmeny zosilňovačov, DAC či káblov. Aj predajcovia sa im do značnej miery vyhýbajú z rovnakého dôvodu—pre veľa zákazníkov je aktívny reproduktor len zjazd z diaľnice prvej triedy, nie len ďalší pruh.

Avšak aktívne reproduktory, najmä tie digitálne, majú určité značne pôsobivé technické atribúty. Zvážme skutočnosť, že prechody aktívnych reproduktorov sa uskutočňujú v digitálnej oblasti a môžu realizovať krivky, ktoré takmer nemožno dosiahnuť s kondenzátormi a induktormi—ani nehovoriac o predvedení dokonalého fázového prenosu.  Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že v aktívnom reproduktore sú zosilňovače výkonu pripojené priamo k ovládačom bez pasívnych komponentov, ktoré by v trase signálu uberali transparentnosť. V neposlednej rade je dobré zmieniť fakt, že zosilňovače a ovládače sú navrhnuté ako jednotný systém; návrhár zosilňovača pozná charakteristiku reproduktora a návrhár reproduktora vie, ktorý zosilňovač bude poháňať daný menič.

DYNAUDIO FOCUS 600 XD back

Aktívne digitálne reproduktory majú ešte jednu výhodu—sú úplne sebestačné, bez potreby zosilňovačov či káblov, ktoré pripomínajú skôr záhradné hadice. Stačí pripojiť zdroj a striedavé napájanie a môžete ísť na to.

Tento posledný atribút, spolu s rastúcim digitálnym spôsobom poskytovania hudby, môže vdýchnuť aktívnym digitálnym reproduktorom nový život. Mnoho milovníkov hudby túži po jednoduchosti a domácej prívetivosti aktívnych reproduktorov. Okrem toho, možnosť integrovať bezdrôtové pripojenie v reproduktore umožňuje poslucháčovi vytvoriť audio systém po celom dome bez inštalácie jediného kábla do stien.

Dánsky gigant vo výrobe reproduktorov, Dynaudio, podstúpil veľký risk tým, že sa rozhodol prezentovať bezdrôtové digitálne reproduktory v kategórií high-end. Nová séria Focus XD je prvou líniou v rozsiahlejšom kroku v tejto kategórii. Tá zahŕňa tri modely: dvojpásmové policové Focus 200 XD (5000€), stĺpové Focus 400 XD (8000€) a trojpásmové stĺpové Focus 600 XD (10000€).

Focus 600 XD

Focus 600 XD je vyšší, štíhly stacionárny reproduktor osadený dvomi 180mm hĺbkovými a jedným 140mm stredovým meničom v kombinácií s 27mm výškovým meničom. Digitálny ráz reproduktora sa prejavuje na zadnej strane—nie sú tu žiadne prípojné body, len RCA konektory pre digitálne vstupy a výstupy a rad ovládacích prvkov. Medzi nimi sú aj tri trojpolohové prepínače a otočný gombík, ktorý upravuje vyváženie basov, aby sa prispôsobil umiestneniu v izbe. K dispozícii je aj USB port pre aktualizovanie firmware-u.

dynaudio_focus_600_xd

V praxi to vyzerá tak, že sa pripojí digitálny zdroj k jednej 600 XD a potom sa natiahne RCA kábel od digitálneho výstupu tohto zdroja do digitálneho vstupu ďalšieho reproduktora. Ak nenatiahnete tento kábel medzi reproduktory, reproduktory sa navzájom prepoja bezdrôtovo. V bezdrôtovom režime je vzorkovací kmitočet obmedzený na 96 kHz. Káblové pripojenie podporuje všetky frekvencie až po 192 kHz. 600 XD môže byť plne bezdrôtový pridaním Xeo Hub, malej krabičky (250€), do ktorej sa pripoja vstupy zo všetkých zdrojov a potom bezdrôtovo vysiela signál do 600 XD. Séria Focus XD je kompatibilná až s tromi nezávislými bezdrôtovými centrami pre viacizbové inštalácie. Keď je Focus XD pripojený k bezdrôtovému vysielaču Dynaudio Xeo Hub, tak je vzorkovací kmitočet obmedzený na 16/48, avšak po pripojení cez pripravovaný Dynaudio Connect sa bude môcť nastaviť na 16/48 alebo 24/96. Analógový vstup je taktiež k dispozícii a ponúka tri nastavenia úrovne hlasitosti. Odporúčame mať na pamäti fakt, že analógové signály sa okamžite prevádzajú na digitálne.

Ku komunikácii s 600 XD slúži LED displej zabudovaný v hornom rohu reproduktora a diaľkové ovládanie. Displej tvorí rad LED diód, ktoré blikajú a pohybujú sa v schémach a menia farby, aby naznačili stav reproduktorov ako napríklad vstup, stlmenie zvuku, zapnutie a pod.

Podperné nožičky poskytujú dodatočnú stabilitu. Tieto nožičky obsahujú hroty, ktoré sa môžu úplne  zasunúť do nožičiek alebo naopak vysunúť, aby zlepšili výkon (v závislosti od povrchu). 19-milimetrov hrubá MDF skriňa je vyhotovená v drevenej glazúre (orech alebo palisander) alebo v saténovom laku (čierny alebo biely). V záujme potlačenia stojatých vĺn je zadná časť skrinky o niečo užšia než jej predná časť. Mriežky sa pripájajú magneticky. Celkovo, The Absolute Sound považuje Focus 600 XD za atraktívny balíček.

Model 600 XD bol ľahko zostaviteľný a spustiteľný. Avšak, máme aj niekoľko výhrad. 1.) rad LED diód je nedostačujúci na to, aby užívateľovi oznámil zvolený vstup, stav, atď. Vo veľa prípadoch bol recenzent zmätený kryptickými schémami meniacich sa LED diód a musel si vyhľadať ich význam v užívateľskej príručke. Recenzent by bol privítal alfanumerický displej, dokonca aj úplne základný by postačil. Spoločnosť Dynaudio sa vyjadrila, že zvažovala alfanumerický displej, ale vzhľadom k typickej posluchovej vzdialenosti štyroch metrov by znaky museli byť veľmi veľké, aby boli čitateľné. Spoločnosť trvá na tom, že schémy LED diód sú čitateľnejšie na dlhé vzdialenosti. Druhá výhrada smerovala k nastaveniu ovládania hlasitosti, ktoré je podľa recenzenta príliš surové; jedno kliknutie nahor alebo nadol tlačidlami hlasitosti na diaľkovom ovládači vyústi v prílišné zvýšenie či zníženie úrovne zvuku. Poznámka: posledná aktualizácia firmware-u tento problém už odstránila. 3.) zasúvacie hroty v nožičkách nie sú dostatočne dlhé na to, aby prešli hrubým kobercom alebo výplňou. Po dopísaní recenzie bol recenzent informovaný spoločnosťou Dynaudio, že spoločnosť dáva k dispozícii dlhšie hroty pre podperné nožičky.

Počúvanie

Po kritike displeja a ovládania hlasitosti, recenzent maximálne vychvaľuje ovládač prispôsobenia hĺbok umiestnený na zadnej strane. Toto ovládanie mu umožnilo nastaviť dokonalú rovnováhu hĺbok samostatne pre každý reproduktor. Jeden z reproduktorov bol umiestnený blízko bočnej steny a druhý priliehal k otvorenej chodbe. Prispôsobovaním oboch reproduktorov jednotlivo recenzent dosiahol hĺbky, ktoré boli dostatočné a uspokojujúce, avšak bez obvyklého miestnosťou-indukovaného sfarbenia. Recenzent má podozrenie, že toto ovládanie nielen že upravuje úroveň hĺbok, ale že skôr sa v DSP spína aj profilový filter. Filter, ktorý tlmí energiu presne vo frekvenciách, ktoré majú najväčšiu pravdepodobnosť, že budú posilnené typickým umiestnením v miestnosti. Vyváženie výšok bolo ponechané v polohe flat.

Výkon hĺbok 600 XD bol vynikajúci—plný a hutný, napriek tomu svižný a zreteľný. Veľký bubon bol reprodukovaný s živelným pocitom náhlosti a dopadu a rovnako rýchlym útlmom. Tento dynamizmus umožnil prehrávanie akustických alebo elektrických basových liniek, poskytujúc kompletný rytmický základ hudby. Rozprávkovo zaznamenaný veľký bubon Luisa Belsona na Duke’s Big 4 [JVC XRCD] od Duke Ellingtona bol zarážajúci v jeho hĺbke a rýchlosti. Také hĺbky by ste od pomerne kompaktného reproduktora ako je tento neočakávali. Okrem toho mali spodky prekvapivo pevné zovretie a precíznu zreteľnosť. Pre porovnanie, väčšina reproduktorov v tejto cenovej kategórii znie zblízka neisto a slabo, ako výsledok basového previsu. 600 XD taktiež poskytuje skvelý pocit „swingu“ a rytmu. Pre skutočne silný zážitok z hudby recenzent odporúča vypočuť si basu Ray Browna na Soular Energy (96/24), kde 600 XD krásne odhalili dynamiku nástrojov, farbu a výšku tónov. Recenzent tieto mimoriadne hĺbky modelu 600 XD pripisuje dizajnu reproduktora: duálne basové reproduktory, z ktorých každý je poháňaný vlastným 150 W zosilňovačom triedy D (exceluje v hĺbkach a dynamike), uzavreté prostredie a skutočnosť, že výstupy vstavaných zosilňovačov sú pripojené priamo k basovým cievkam bez väčších induktorov v sérii, ako je to prakticky univerzálne v pasívnych reproduktoroch. Zosilňovače môžu vyvinúť lepšiu kontrolu nad hĺbkami, keď v trase signálu nie je žiadny induktor. Výstupné časti zosilňovačov boli špecificky ladené pre osadené meniče. Navyše, schopnosť prispôsobiť zvukový prejav hĺbok samostatne pre každý reproduktor, vyšvihol výkon 600 XD do inej ligy. Pasívne reproduktory tejto veľkosti a ceny (a tie bez DSP regulácie hĺbok) v žiadnom smere nedosahujú basový výkon 600 XD.

Ďalšou hudobnou výhodou, zjavne udelenou aktívnym digitálnym dizajnom 600 XD, bola jeho vynikajúca dynamika, a to nie len v hĺbkach. Naprieč celým spektrom, Focus 600 XD poskytli prechodný charakter hudby s naliehavosťou a živelnosťou. Bicie mali vitálny ráz a silu, zatiaľ čo perkusný charakter klavíra bol nádherne zobrazený. Celkovej dynamickej súdržnosti 600 XD pomohlo to, že basy nezaostávali za zvyškom spektra ako pri predných úderoch, tak ani pri dozvukoch. Všetko sa to sčítalo do dynamicky presvedčivej prezentácie.

Celkové tonálne vyváženie bolo pomerne neutrálne, s veľmi malým zafarbením. Stredy boli vyrovnané a čisté, s excelentným predvedením farby zvuku. DPS prechody umožnili návrhárovi zrealizovať perfektne plochú frekvenčnú odozvu, ktorá je veľmi nápomocná pri vytvorení muzikálneho reproduktora. Focus 600 XD mali tiež dobrý prehľad o prítomnosti a naliehavosti, najmä prostredníctvom stredov. V dôsledku toho hlas nadobudol hmatateľnosť, ktorá bola veľmi príjemná. Fantastický hlas Elly v “Moonlight in Vermont” od Ella & Louis znel prirodzene a realisticky, a len s náznakom pridanej sykavosti.

Výšky boli otvorené a priestranné, dobre vyvážené. Pri použití zdrojov vyššieho rozlíšenia zneli 600 XD v sopráne veľkolepo, takže prezentácia bola protikladom uzavretosti alebo stiesnenosti. Spolu s vynikajúcim podaním scény 600 XD vytvorili rozsiahly dojem priestoru a trojrozmernosti.

Nakoniec, recenzent pripojil výstup jeho analógového zdroja (Basis Inspiration, Air-Tight PC-1 Supreme, Simaudio 810LP phono-stage) k analógovým vstupom Focus 600 XD. Zvuk bol stále vynikajúci, ale prekrytý typickými príznakmi digitalizácie analógového signálu—miernou stratou kvality, priestoru a plynulosti farebných tónov.

dynaudio-focus-600-xd dynaudio_focus_600_xd DYNAUDIO FOCUS 600 XD detail DYNAUDIO FOCUS 600 XD back 2

Záver

Spoločnosť Dynaudio nazrela do budúcnosti a uvidela úsvit novej éry aktívnych bezdrôtových digitálnych reproduktorov. Poslucháčom, ktorí túžia po jednoduchosti, elegancii a ľahkom použití, Focus 600 XD ponúkajú všetko toto a ešte oveľa viac. Skôr než žiadať milovníkov hudby, aby vymenili kvalitu zvuku za pohodlie, ako to často býva s “lifestyle” systémami, 600 XD skutočne ponúkajú technické a zvukové výhody aké nie sú možné s tradičnými pasívnymi systémami v tejto cenovej relácii. Názorným príkladom je veľkolepá reprodukcia hĺbok, ktorá je priamym dôsledkom aktívnej digitálnej technológie spoločnosti Dynaudio.

V prípade, že je myšlienka bezdrôtového, sebestačného audio systému zabudovaného do dvojice reproduktorov pre Vás lákavá, Dynaudio Focus 600 XD predstavujú výbornú voľbu. 600 XD sú také dobré, že aj audiofili, ktorí by mohli aktívne digitálne reproduktory ihneď zamietnuť, objavia nespočetné prednosti ponúkané touto technológiou.

DYNAUDIO FOCUS 600 XD nájdete v hoteli Crowne Plaza Bratislava, na prízemí vo foyer a na -1.poschodí v sále PARIS, vystavovateľ Ketos.

Ketos ponúka na všetky objednávky urobené na výstave zľavu až 12% (okrem produktov SONOS).

Tiež vás môže zaujímať