T+A, high – end z Nemecka

TA-R-02-srgb

Najprv si niečo povieme o firme. T+A

V podstate sú vedci… neustále skúmajú a vyvíjajú, vychádzajúc z teórie a praxe v oblasti audio technológií. Navrhujú a konštruujú prepracované Hi-Fi komponenty najvyššej kvality s úsilím vyvíjať dokonalé high-end výrobky pre zákazníkov po celom svete. Firma T+A bola založené v Herforde vo východnom Vestfálsku (NSR) v roku 1978, nachádza sa tu centrum výskumu a výroby. Konštrukciou ich výrobky neobsahujú žiadne obmedzenia, ich úsilie je produkovať výrobky, ktoré za investované peniaze dosahujú čo najlepšiu možnú zvukovú kvalitu Typické vlastnosti ich výrobkov sú extrémna kvalita výroby, dlhá životnosť a komplexné služby servisu a aktualizácie, upgrade výrobkov T+A, čo z nich vytvára viac než len hudobný systém – je to predovšetkým investícia do budúcnosti.

T+A nová séria R 2000

Séria R predstavuje najstaršiu a najdôležitejšiu skupinu produktov tradičnej nemeckej spoločnosti T+A, ktorá je od počiatku svojej existencie známa ako výrobca jedinečných a nekompromisných High-End produktov. Filozofia, technológia a vzhľad série R boli predstavené v roku 1992 a okamžite sa jej produkty stali pre svoje konštrukčné a hlavne zvukové vlastnosti obľúbené a vyhľadávané priaznivcami kvalitného zvuku.

Nová séria R stelesňuje najnovšie technológie a poznatky výskumu inžinierov T+A. Typickým spoločným znakom všetkých komponentov série R je vždy nekompromisne prevedená konštrukcia pozostávajúca s výhradne ručne brúsených masívnych hliníkových profilov a blokov. Všetky vonkajšie časti šasi sú ručne brúsené a následne eloxované. Taktiež, ako pri referenčnej rade HV, je možné do vnútra šasi jednotlivých komponentov nazrieť cez kruhový otvor na vrchnom kryte.

Súčasťou novej série je multi-prehrávač MP 2000 R, dva modely integrovaných zosilňovačov PA 2000 R, PA 2500 R s dvojnásobných výkonom a gramofón G 2000 R.

T+A MP 2000 R

MP 2000 R nepredstavuje len klasický multi-prehrávač. Hlavnou ideou konštruktérov T+A pri návrhu tohto prístroja bolo skoncipovať multifunkčné zariadenie, ktoré vyhovie aj tým najprísnejším požiadavkám na reprodukciu zvuku a bude spĺňať všetky požiadavky kladené na komponenty kategórie High-End.

Základom prehrávača sú momentálne najmodernejšie digitálne analógové prevodníky poslednej generácie na trhu. Spolu s patentovaným T+A Quadruple prevodníkom (štyri D/A prevodníky na kanál), prevádzajú signál až 384ksps a DSD súbory až do DSD256!

PCM signál je spracovaný celkovo štyrikrát v každom kanále pomocou štyroch Quadruple prevodníkov v plne symetrickom zapojení. Pred samotným spracovaním v prevodníkoch prechádza signál ešte dvojfázovým prečasovaním. V prvej fáze je signál extrahovaný priamo z dátového toku a po dôkladnej analýze je vyčistený mikroprocesorom. V druhej fáze preberajú signál dva oscilátory, podľa toho či je frekvencia 44,1 alebo 48kHz.

Prehrávač je vybavený vysokokvalitnou CD mechanikou, ktorá je v samostatnej uzatvorenej komore s vlastným plávajúcim pružením, digitálnym tunerom, FM, FM-HD a DAB, Bluetooth modulom pre prenos hudby z mobilných zariadení, streaming klienta s internetovým rádiom pre prepojenie s domácou sieťou cez LAN a WLAN, režim USB master a HD streaming a digitálne vstupy pre externé zdroje, ktoré môžu plnohodnotne využívať špičkové kvality D/A prevodníka v MP 2000 R.

USB konektor umožňuje prehrávanie PCM a DSD formátov a to v rozlíšení 32/384, respektíve DSD256. Pre dosiahnutie najlepšieho výkonu sú všetky digitálne a analógové sekcie dôsledne oddelené.

Konektivita zariadenia je vynikajúca, kvalitné RCA a XLR konektory, digitálny koaxiálny výstup, dve dvojice digitálnych optických a koaxiálnych vstupov, dva USB konektory, z čoho jeden umožňuje za pomoci firemného softvéru použitie MP 2000 R ako externé zvukové zariadenie pre počítač. LAN konektor je alternovaní ešte pripojením pre Wi-Fi anténu. K dispozícii je aj pripojenie pre klasickú FM/AM anténu. Dva porty sú vyhradené pre firemný komunikačný štandard R2 link.

MP 2000 R stelesňuje prvotriedne multifunkčné zariadenie s množstvom doplnkových funkcií, ktoré unikátnym spôsobom umožňuje reprodukovať moderné digitálne formáty s vysokým rozlíšením na najvyššej možnej zvukovej úrovni.

Hodnotenia tohto zariadenia v odborných periodikách by sa dali zhrnúť do jednej vety:

T+A MP 2000 R predstavuje absolútnu referenciu pre referenčné modely ostatných výrobcov.

T+A PA 2500 R

Vzhľadom k tomu, že sú použité výhradne nemagnetické materiály, nedochádza ku vzniku akéhokoľvek magnetického rušenia, ktoré by mohlo ovplyvniť výsledný zvuk zosilňovača. Pohľad na vnútornú konštrukciu zosilňovača utvrdzuje v tom, že konštruktéri T+A nepoznajú žiadny kompromis.

Signálová cesta je, samozrejme, plne symetrická, s dôkladne oddelenou ľavou a pravou časťou. Na vstupe sú použité ručne vyrábané špičkové JFET tranzistory. V konštrukcii naopak nie sú použité žiadne operačné zosilňovače. Filtračná kapacita je úctyhodných 120 000 µF. Prúdové a napäťové zosilnenie je vzájomne kompletne galvanicky oddelené, čo je zárukou nulového ovplyvnenia premenlivou záťažou reproduktorových zostáv. Vo výkonovej časti zosilňovača sú použité MOSFET tranzistory a bipolárne tranzistory s integrovanými teplotnými čidlami, ktoré upravujú pracovné podmienky koncového stupňa podľa aktuálnej teploty. Reguláciu hlasitosti zabezpečujú špičkové odpory s pozlátenými relé. Konštrukcia výkonového stupňa bola navrhnutá tak, aby zosilňovač pracoval s minimálnou spätnou väzbou.

Konektivita zosilňovača predstavuje tri symetrické XLR vstupy, štyri masívne pozlátené RCA vstupy, XLR a RCA konektory pre prípadné pripojenie koncového stupňa, dva páry reproduktorových terminálov z ultra-čistej nemagnetickej mosadze s ródiovým povrchom. K dispozícii sú aj dva konektory R2 link pre ovládacie účely a LAN konektor, ktorý slúži pre IP ovládanie a diagnostiku.

Špičkový Phono modul postavený z diskrétnych súčiastok je voliteľný podľa požiadaviek zákazníka pre prácu s MM alebo MC prenoskami.

Predný panej ponúka tlačidlá priamej voľby vstupu, Mute, tlačidlo odpojenia koncového stupňa, ktoré z PA 2500 R spraví špičkový predzosilňovač, slúchadlový vstup, otočný ovládač hlasitosti vedľa ktorého sú umiestnene tri tlačidlá, ktoré umožňujú nastavenie korekcií, tlačidlo pre vyradenie korekčného obvodu a posledné pre nastavenie napríklad pomenovania vstupov, hlasitosť po zapnutí atď. Displej prístroja je dobre čitateľný aj z väčšej vzdialenosti. Nekompromisná konštrukcia, technológie použité z najvyššej HV rady, starostlivý výber špičkových súčiastok a hlavne know-how inžinierov spoločnosti T+A plne charakterizujú tento vyslovene High-Endový zosilňovač, ktorý môžeme z určitosťou pomenovať ako REVOLUČNÝ.

TA-R-PA-2500-01-srgb-1600 TA-R-MP-2000-04-srgb TA-R-MP-2000-02-srgb TA-R-MP-2000-01-srgb

TA-R-PA-2500-03-srgb-1600 TA-R-01-srgb-1600 TA-R-MP-2000-03-srgb

T+A nájdete u vystavovateľa Enigma High Fidelity Audio, v hoteli Crowne Plaza Bratislava, na -1. poschodí, v sále London.

Tiež vás môže zaujímať