Fischer & Fischer SN-170, reproduktory z bridlice

Fischer&Fischer SN-170

Fischer&Fischer SN-170

Nemecký výrobca unikátnych reproboxov z bridlice uvádza na trh novú generáciu. Predstavujeme dvojpásmový model SN-170 určený pre menšie priestory. Spodné pásmo zabezpečujú dva 140 mm reproduktory so sendvičovou papierovou membránou s poťahom zo sklenej tkaniny. Na výšky je použitý 28 mm mäkký dome reproduktor. Frekvenčný rozsah 48 – 20.000 Hz (+/-3dB), Impedancia 4Ohm, citlivosť 89 dB, max. akustický tlak 108 dB. Skriňa je zhotovená zo 14/20 mm hrubých plátov prírodnej bridlice. Základňa s nastaviteľnými hrotmi je zo 40 mm masívnej bridlice. Rozmery skrine 980x184x220, vrátane základňovej dosky 1160x325x405. Hmotnosť reprosústavy vrátane základňovej dosky je 38 kg.

Prečo bridlica?

Ideálny materiál na stavbu reproskrine by nemal absorbovať žiadnu akustickú energiu, iba ohraničovať objem vzduchu. Hrať majú reproduktory a nie steny. Ak sa chvejú steny, tak z nich stane hudobný nástroj, ktorý vydáva tóny podľa rezonancie jednotlivých stien. Tieto rezonančné tóny sa sčítajú s pôvodnými a vzniká amplitúdové skreslenie. Z požiadavky na pevnosť stien je zrejmé, že materiál musí byť pevný a ťažký. Betón sa nepresadil, viaže v sebe veľa vzduchu a je pružný. Bežne používané kamene ako napríklad žula a mramor majú tendenciu rezonovať na vyšších frekvenciách (zvoniť), čo vyplýva z ich kryštalickej štruktúry. Bridlica má vrstevnatú nekryštalickú štruktúru, ktorá je mimoriadne vhodná na konštrukciu nízko-rezonančných boxov. Bridlica je skamenené blato s nehomogénnou vrstevnatou štruktúrou, podobne ako moderné kompozitné materiály. Prečo teda nerobia všetci boxy z bridlice? Lebo bridlica vhodná na tento účel je vzácna, je jej veľmi málo.

Tieto reproduktory z bridlice uvidíte a počujete na výstave AUIDO, VIDEO a DOMÁCE KINO Košice 2015, 11.apríla, vystavovateľ IBD Slovakia.

Tiež vás môže zaujímať