Bridlicové reproduktory Fischer&Fischer SN-170

Nemecký výrobca unikátnych reproboxov z bridlice uvádza na trh novú generáciu. Predstavujeme dvojpásmový model SN-170 určený pre menšie priestory. Spodné pásmo zabezpečujú dva 140 mm reproduktory so sendvičovou papierovou membránou s poťahom zo sklenej tkaniny. Na výšky je použitý 28 mm mäkký dome reproduktor. Skriňa je zo 14/20 mm plátov prírodnej bridlice. Základňa s nastaviteľnými hrotmi je zo 40 mm masívnej bridlice. Rozmery 1160x325x405. Hmotnosť reprosústavy vrátane základňovej dosky je 38 kg.

Fischer&Fischer SN-170

Prečo bridlica? Ideálny materiál na stavbu reproskrine by nemal absorbovať žiadnu akustickú energiu, iba ohraničovať objem vzduchu. Hrať majú reproduktory a nie steny. Ak sa chvejú steny, tak z nich stane hudobný nástroj, ktorý vydáva tóny podľa rezonancie jednotlivých stien. Tieto rezonančné tóny sa sčítajú s pôvodnými a vzniká amplitúdové skreslenie. Z požiadavky na pevnosť stien je zrejmé, že materiál musí byť pevný a ťažký. Betón sa nepresadil, viaže v sebe veľa vzduchu a je pružný. Bežne používané kamene ako napríklad žula a mramor majú tendenciu rezonovať na vyšších frekvenciách (zvoniť), čo vyplýva z ich kryštalickej štruktúry. Bridlica má vrstevnatú nekryštalickú štruktúru, ktorá je mimoriadne vhodná na konštrukciu nízko-rezonančných boxov. Bridlica je skamenené blato s nehomogénnou vrstevnatou štruktúrou, podobne ako moderné kompozitné materiály. Prečo teda nerobia všetci boxy z bridlice? Lebo bridlica vhodná na tento účel je vzácna, je jej veľmi málo.

Bridlicové reproduktory Fischer&Fischer SN-170 budete môcť vidieť a hlavne počuť na Výstave audio, video a domáce kino Bratislava 2014, 18. – 19.októbra 2014, v hoteli Austria Trend Hotel Bratislava, vystavovateľ IBD Slovakia.

 

Tiež vás môže zaujímať